Φιορεντίνα-Σασουόλο 2-1: Τρίποντο νίκης με πέναλντι στο 91′

Δυο πέναλντι που ελέχθηκαν και από το VAR διαμόρφωσαν την έκβαση και την κατάληξη του αγώνα στο "Αρτέμιο Φράνκι". Επιστροφή στις νίκες για τους "βιόλα".

Η Φιορεντίνα με “buzzer beater” στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, από την εύστοχη εκτέλεση του Νικολάς Γκονσάλες, νίκησε 2-1 την Σασουόλο που έφυγε με… άδεια χέρια από το “Ατρέμιο Φράνκι” και ενώ είχε “αγκαλιάσει” τον βαθμό της ισοπαλίας, από το γκολ του Ντομένικο Μπεράρντι στο 57′ (πέναλντι).

Οι “βιόλα” προηγήθηκαν στο σκορ, με τον Ρικάρντο Σαπονάρα (48′), αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα στους στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Η Φιορεντίνα έφτασε στους 23 βαθμούς στην 9η θέση του καμπιονάτο, ενώ η Σασουόλο είναι στην 16η θέση με 16 βαθμούς.

Φιορεντίνα: Τεράτσιανο, Βενούτι (54’ Ντοντό), Μπιράγκι (74’ Μπιράγκι), Ιγκόρ, Μιλένκοβιτς, Ντάνκαν (72’ Γκονθάλεθ), Μποναβεντούρα, Μπιάνκο (46’ Καστροβίλι), Καμπράλ (46’ Σαπονάρα), Κουαμέ, Ικονέ

Σασουόλο: Κονσίλι, Τόλιαν, Ροζέριο, Φεράρι, Ρουάν, Φρατέζι, Ομπιάνγκ, Τραορέ (90+2’ Ντεφρέλ), Μπεράρντι, Λοριεντέ (80’ Σεϊντέ), Πιναμόντι (69’ Άλβαρες)