Γιουβέντους-Τζένοα 2-0: Κυνική! (hls)

Η Γιουβέντους με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της αρχίζει να βλέπει φως στο τούνελ αλλά ακόμα είναι μακριά από την κορυφή και τις θέσεις του Champions League. Με απευθείας κόρνερ άνοιξε το σκορ ο Κουαρδάδο!

Στο Τορίνο η “Μεγάλη Κυρία” έκανε το χρέος της και επικράτησε της Τζένοα του Αντρέι Σεβτσένκο με 2-0. Η Γιούβε πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο αν και θα μπορούσε να έχει πετύχει κι άλλα βάσει ευκαιριών. Το σημαντικό είναι ότι δεν κινδύνεψε καθόλου από τους “γενοβέζους”.

Το σκορ άνοιξε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Κουαρδάδο μόλις στο 9ο λεπτό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τον ολήρη έλεγχο αλλά λίγες σπουδαίες ευκαιρίες.

Στην επανάληψη διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους 1-0 και το διεύρυναν με τον Πάολο Ντιμπάλα, ο οποίος αφού στο 65′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σιρίγκου, το έκανε στο 82′ βάζοντας νωρίτερα τέλος στο ματς. Έτσι η Γιουβέντους είναι στους 11 βαθμούς από την κορυφή και στους 7 από το Champions League. Πάτησε όμως πεντάδα παρέα με την Φιορεντίνα.