Πρωτιά και περιμένει η Γιουβέντους

Με γκολ των Γιορέντε και Τέβες η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Λιβόρνο μέσα στο «Αρμάντο Πίτσι» και «σκαρφάλωσε» - έστω και προσωρινά - στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με γκολ των Γιορέντε και Τέβες η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Λιβόρνο μέσα στο «Αρμάντο Πίτσι» και «σκαρφάλωσε» – έστω και προσωρινά – στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι «μπιανκονέρι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων και χρειάστηκε να περάσουν 63 λεπτά αγώνα, ώσπου ο Γιορέντε με πλασέ στην κίνηση έπειτα από μπαλιά του Πογκμπά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάρντι. Το τελικό 0-2, το οποίο φέρνει την Γιούβε στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά, διαμόρφωσε ο Κάρλος Τέβες στο 75′.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 13ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος  η Τορίνο φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα (4-1) την Κατάνια στην έδρα της. Το μοναδικό τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Σεμπάστιαν Λέτο.

Σημαντική νίκη πέτυχε και η Ουντινέζε, η οποία επικράτησε με 1-0 της Φιορεντίνα στο «Φρίουλι». Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Σασουόλο, η οποία παρά το γεγονός ότι από το 76′ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, επικράτησε 2-0 της Αταλάντα.

Τέλος, η Λάτσιο χρειάστηκε το τέρμα του Τσάνα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Σαμπτόρια.