Παρέμεινε στην κορυφή με «πεντάρα» η Σταντάρ

Εύκολο βράδυ είχε η Σταντάρ Λιέγης καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κόρτραικ για την 21η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος παραμένοντας έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο έκτο λεπτό ο Φαν Νταμ ενώ στο 13ο λεπτό ο Εζέκιελ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και πάλι ο Εζέκιελ έκανε το 3-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 55ο λεπτό μείωσαν σε 3-1 με τον Κουλιμπαλί αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες τους κάνοντας το 4-1 ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ντε Καμάργκο στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, η ομάδα του Λούζον έφτασε τους 48 βαθμούς παραμένοντας στην κορυφή με δεύτερη την Άντερλεχτ, η οποία έχει 44 πόντους και την τριάδα κλείνει η Μπριζ με 43 βαθμούς.