Αντβέρπ-Σαρλερουά 2-1: Νίκη με ανατροπή (hls)

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο "Μπουσουίλ", η Αντβέρπ επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο την Σαρλερουά.

To συγκρότημα του Ιβάν Λέκο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 51ο λεπτό, όταν μετά την κοντινή σέντρα που προσπάθησε να βγάλει ο Μπεραχίνο, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Σεκ και κατέληξε στα δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα ο Σενεγαλέζος κεντρικός αμυντικός είχε δοκάρι σε κοντινή κεφαλιά, αλλά μέσα σε ένα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ.

Στο 73΄, συνδυάστηκαν δύο αλλαγές του Ιβάν Λέκο, ο Γιούνκλερουντ που έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Περουβιανός Μπεναβέντε, με κοντνή προβολή να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης.Στο 78ο λεπτό, ο πρώτος σκόρερ της Αντβέρπ, ο Μποκανί επωφελήθηκε από το λάθος του Ντεσολέιλ και με πασέ πάνω από το σώμα του Πενετό, έγραψε το τελικό 2-1.

Σημαντικη νίκη για την Αντβέρπ που μείωσε τη βαθμολογική της διαφορά από τη Σαρλερουά στους τρεις βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Μπελοσίν, μετά από ένα σερί τριών νικών που μετρούσε τις προηγούμενες αγωνιστικές.