Γάνδη – Άντερλεχτ 1-1 : Ισοπαλία γιατί δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς! (highlights)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής στο Βέλγιο. Η Γάνδη προηγήθηκε με τον Σαμουάζ στο 38' και στις καθυστερήσεις ισοφάρισε με πέναλτι ο Ντόλμπεργκ.

Μάλλον χαμένοι πρέπει να νιώθουν η Γάνδη με την Άντερλεχτ σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αλλά έδειχναν τόσο αδύναμοι στο να αξιοποιήσουν αυτή την πίεσή τους! Το σκορ άνοιξε στο 38ο λεπτό από σουτ του Σαμουάζ κι ενώ η μπάλα βρίσκοντας στο πόδι του Ντελάνεϊ πέρασε πάνω από τον Σμάϊχελ. Η Άντερλεχτ έβγαλε ενέργεια στο φινάλε του ημιχρόνου και με την καλύτερη επιθετική της προσπάθεια κέρδισε πέναλτι έπειτα από ωραίο συνδυασμό των Αζάρ και Ντρέγιερ και άτσαλο μαρκάρισμα του Ιάπωνα αμυντικού Γουατανάμπε. Ο Ντόλμπεργκ από την άσπρη βούλα σημάδεψε σωστά…

Στην επανάληψη η ιστορία είχε το ίδιο σενάριο αλλά σε μια ακόμα πιο μονότονη έκδοση. Φλύαρη υπεροχή των γηπεδούχων με τις μοναδικές ευκαιρίες να καταγράφονται από σουτ των Σαμουάζ (55′) και Κουμς (94′) από το ύψος της περιοχής! Κάτι προσπάθησε να “κλέψει” η ομάδα των Βρυξελλών στις καθυστερήσεις με παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο αλλά δεν τέλειωσαν όπως θα έπρεπε στις ευκαιρίες τους (Βάσκεζ 92′, Λεονί 94′)

Εν κατακλείδι, προφανώς δίκαιη η μοιρασιά σε βαθμούς και εντυπώσεις για μια διαδικασία που ακόμα και τώρα να συνεχίζονταν δύσκολα να έβγαζε άλλο γκολ…