Άντερλεχτ – Άντβερπ 1-0: Μίλησε η παράδοση (highlights)

Η Άντερλεχτ νίκησε με 1-0 στο «Λότο Παρκ» την Άντβερπ για την 2η αγωνιστική της Jupiler League.

Οι πρωτευουσιάνοι διατήρησαν μια καλή παράδοση που τους θέλει να έχουν 5 νίκες και 3 ισοπαλίες στα 10 τελευταία εντός έδρας ματς τους με τους φιλοξενούμενους.

Το «χρυσό γκολ» ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν η Άντερλεχτ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Εντιαγέ από τον Αλντερβάιρελντ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντόλμπεργκ κάνοντας το 1-0 στο 45+5.
Στην επανάληψη οι νικητές είχαν δοκάρι στο 58’ σε σουτ του Ντρέγιερ.

Η Άντβερπ πίεσε στην συνέχεια, έχασε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.