Κλαμπ Μπριζ – Μέχελεν 1-1: Αρχή με το αριστερό για τον Ντέϊλα (Highlights)

Η Μπριζ έμεινε στην ισοπαλία στην έδρα της απέναντι στη Μέχελεν ξεκινώντας την σεζόν με το αριστερό.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου αδικεί την Μπριζ που έχασε αρκετές ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί η Μέχελεν με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ρομπ Σκουφς (1-0, 38ο λεπτό) που μπέρδεψε τον Σιμόν Μινιολέ. Η ομάδα του Νορβηγού Ρόνι Ντέιλα είχε διάθεση και όρεξη με πίεση ψηλά από το ξεκίνημα έχοντας τις στιγμές της και δοκάρι με τον Ονιεντίκα.

Η Μπριζ έχασε ευκαιρίες και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Βραζιλιάνου Τιάγκο (1-1, 65ο λεπτό). Στο 75ο λεπτό η Μέχελεν έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα και δύο λεπτά αργότερα η Μπριζ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ντε Κάιπερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.