Κόρτραϊκ – Άντερλεχτ 2-3: Έκλεισε την τρίτη θέση (hls)

Η Άντερλεχτ ήθελε την νίκη και την πήρε στο Κόρτραϊκ με αποτέλεσμα να μπει ως τρίτη στα πλέι οφ.

Καταπληκτική Κόρτραϊκ στο πρώτο ημίχρονο έψαξε νωρίς το γκολ και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Το γκολ ήρθε με πέναλτι που κέρδισε ο Μεσαουντί από το μαρκάρισμα του Χουντ, με τον Σέινσμπουρι να ανοίγει το σκορ (1-0, 20ο λεπτό). Η απάντηση της Άντερλεχτ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον πρώτο της σκόρερ Ζιρκζέι να ισοφαρίζει και να φτάνει τα 15 φετινά γκολ (1-1, 25ο λεπτό).

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο γκολ για την Άντερλεχτ. Ο Ραφαέλοφ με καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον Κουαμέ που έδωσε στον Ελ Χατζ για να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά (1-2, 53ο λεπτό) και λίγο αργότερα ο Κουαμέ πήρε την ασίστ από τον Ζιρκζέι και έγραψε το 1-3 στο 57ο λεπτό. Η Κόρτραϊκ άγχωσε εκ νέου την Άντερλεχτ με το πρώτο γκολ του Ρέινολντς στο Βέλγιο με τον Αμερικανό απλά να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (2-3, 67ο λεπτό).