Κόρτραϊκ – Κλαμπ Μπριζ 0-1: Επιστροφή στις νίκες (hls)

Μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες η Μπριζ επέστρεψε στα τρίποντα και πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ένα πρώτο ημίχρονο που τελείωσε χωρίς σκορ με τις δύο ομάδες να βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με τρομερή διάθεση για ποδόσφαιρο. Η Κόρτραϊκ προσπάθησε να βάλει δύσκολα στη Μπριζ και να την αιφνιδιάσει πατώντας από νωρίς την περιοχή, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Η Μπριζ σοβαρεύτηκε, έβαλε την μπάλα κάτω και η μία ευκαιρία διαδέχτηκε την άλλη. Κορυφαία στιγμή πάντως του πρώτου ημιχρόνου η τρομερή έμπνευση του Φαϊζ Σελεμανί που δοκίμασε να νικήσει τον Μινιολέ από την σέντρα όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Η Μπριζ μπήκε καλύτερα στο ημίχρονο και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον 32χρονο Ολλανδό επιθετικό, Μπας Ντοστ να σκοράρει για 11η φορά στην σεζόν και να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1, 54ο λεπτό). Η Μπριζ (48β.) χωρίς να φτιάξει φάσεις διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας μειώνοντας την διαφορά της από την Ουνιόν (57β.) στους εννέα πόντους.