Άντερλεχτ – Σερένγκ 3-0: “Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο (hls)

Η ομάδα του Κομπανί δυσκολεύτηκε και πάλι αλλά τελικά κατάφερε με 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει τελικά μια ευρεία νίκη.

Για την 3η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος η Άντερλεχτ υποδέχτηκε την Σερένγκ με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-0 και να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν καλά αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να κρατήσουν το “0” στο παθητικό τους με την αποβολή όμως του Μπουλενζέ (40) να κάνει πολύ δύσκολο το έργο τους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κομπανί έφερε παίκτες από τον πάγκο του για να μπορέσει να βρει τον τρόπο και να διασπάσει την άμυνα της Σερένγκ κάτι που τελικά συνέβη στο 69ο λεπτό με το γκολ του Τελίν. Στην συνέχεια το έργο των γηπεδούχων απλοποιήθηκε περισσότερο και ακολούθησαν δυο ακόμη τέρματα, στο 82 με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή του Γκόμες και στις καθυστερήσεις του αγώνα το σκορ έκλεισε ο Αμουζού με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή.

Την επόμενη αγωνιστική η Άντερλεχτ θα δικιμαστούν στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ ενή η Σερένγκ θα υποδεχτεί την Οστάνδη.