Χετάφε – Βαλένθια 3-0: Επιστροφή στις νίκες με σούπερ γκολ! (HL)

Η Χετάφε νίκησε με 3-0 τη Βαλένθια και την "έπιασε" στην 13η θέση της ισπανικής Λίγκας. Εκπληκτικό το πρώτο γκολ από τον Αραμπαρί στο 39'. Τα άλλα δύο πέτυχαν οι Μάτα και Αλένια

Η Χετάφε προέρχονταν από έξι ματς δίχως νίκη στο Ισπανικό πρωτάθλημα (5 ήττες, μια ισοπαλία) και χωρίς να σκοράρει στα πέντε τελευταία.

Απέναντι στην Βαλένθια της έντονης φετινής αστάθειας και μετριότητας, η ομάδα της Καστίλλης ήταν προφανώς καλύτερη και πιο ισορροπημένη.

Βέβαια και πάλι δεν μπορούσε εύκολα να ξεπεράσει τα δημιουργικά της προβλήματα, ώσπου στο 39ο λεπτό ο Ουρουγουανός Αραμπαρί με μια «φωτοβολίδα» από τα 35 μέτρα (!) ξετίναξε τα δίχτυα του Γέσπερ Σίσελεν ο οποίος εκτινάχθηκε,  έγινε… «νυχτερίδα» αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο!
Αυτό το εκπληκτικό γκολ επί της ουσίας άνοιξε την όρεξη στους γηπεδούχους, κάνοντας βυθίζοντας ακόμα περισσότερο στην μετριότητά της, τη Βαλένθια.

Στο 55’ ο Χάϊμε Μάτα έκανε το 2-0 κι έξι λεπτά αργότερα η παρτίδα απέκτησε πιο διαδικαστικό χαρακτήρα μετά την αποβολή του Γάλλου Ντιακαμπί των φιλοξενούμενων!
Στο 89’ ο Αλένια διαμόρφωσε το τελικό 3-0 σε μια νίκη που φέρνει την ομάδα του στην 13η θέση ισόβαθμη με την Βαλένθια.