Μπέτις-Γρανάδα 2-1: Τρίποντο στο φινάλε (hls)

Σπουδαία νίκη για την Μπέτις που έκανε ακόμη ένα βήμα προς την έξοδο στο Europa League.

Η Μπέτις επικράτησε 2-1 της Γρανάδα εντός έδρας στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος, με γκολ του Ινγκλέσιας στο φινάλε.

Επί του παρόντος η ομάδα του Πελεγκρίνι βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Europa League, με 54 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 10η με 45.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν Μπόρχα Ινγκλέσιας, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με ακριβές σουτ στην κάτω κάτω δεξιά γωνία και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή στο 87ο λεπτό. Στο μεσοδιάστημα (66′) η ομάδα του Μαρτίνεζ είχε ισοφαρίσει με τον Μαχίς. Ήταν ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες για γκολ.