Πόρτο-Φαρένσε 5-1: Διατήρησε μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο (vid)

Στους πέντε βαθμούς μείωσε η Πόρτο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας διατηρώντας μόνο μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο στη Πορτογαλία.

Η Πόρτο ήταν καταιγιστική κόντρα στην Φαρένσε, την οποία συνέτριψε 5-1 μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας που έχει ματς λιγότερο.

Οι “Δράκοι” διατήρησαν μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς για να συμβεί αυτό θα πρέπει να γίνει ένα… θαύμα και η η Σπόρτινγκ να χάσει και τους τρεις αγώνες που της απομένουν για το τέλος του πρωταθλήματος, αλλά και η ίδια να κερδίσει τα δύο ματς που έχει μπροστά της.

Στον αγώνα με την Φαρένσε ο Ταρεμί άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 14ο λεπτό ο Μαρτίνεθ έκανε το 2-0.

Το 3-0 σημειώθηκε στο 20ο λεπτό από τον Ντίαζ με την Φαρένσε δέκα λεπτά μετά να μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αουατσερία.

Ο Ταρεμί διπλασίασε τα τέρματά του στο 59′ κάνοντας το 4-0 και στο 84′ ο Ζοάο Μάριο πέτυχε το 5-0 για να μειώσει στο τελικό 5-1 η Φαρένσε με τον Λίκα στο 89ο λεπτό.

Στην βαθμολογία η Πόρτο είναι 2η με 74 βαθμούς σε 32 αγώνες, ενώ η Σπόρτινγκ είναι στους 79 βαθμούς σε 31 αγώνες.