Πω πω ένας Σουάρες, κορυφή η Λίβερπουλ!

Με δυο γκολ και μια ασίστ του Λουίς Σουάρες, μόλις μερικές ώρες μετά την ανανέωση του συμβολαίου του, η Λίβερπουλ νίκησε 3-1 την Κάρντιφ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, όταν και σημείωσε όλα τα τέρματά της. Ο Ουρουγουανός επιθετικός άνοιξε το σκορ με σουτ μετά από ασίστ του Χέντερσον στο 25′, ενώ ήταν ο δημιουργός του δεύτερου τέρματος στο 42′ το οποίο πέτυχε ο Στέρλινγκ. Ο Σουάρες πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 19ο σε 12 αναμετρήσεις φέτος (!) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με ένα εκπληκτικό δεξί πλασέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια διάθεση με το πρώτο δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και δέχθηκαν και ένα γκολ. Ο Μουτς στο 59′ ανησύχησε λιγάκι τους πρωτοπόρους της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά στη συνέχεια δεν δημιουργήθηκαν οι συνθήκες για να απειλήσουν περισσότερο…