Λιντς-Λέστερ 1-4: Πλήρωσε τα λάθη της (vid)

Η Λιντς υποδέχτηκε τη Λέστερ, ύστερά από τη χρονιά 2003-04 και τελικά ηττήθηκε με 1-4 από τις "αλεπούδες" στην 7η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Η Λέστερ άνοιξε από νωρίς το σκορ κόντρα στην Λιντς.

Ο Τζέιμι Βάρντι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μελιέ, ο οποίος έκανε κακή έξοδο και ο άσος των “αλεπούδων” τον προσπέρασε, έδωσε τη μπάλα στο Μπαρνς και εκείνος έβαλε το πρώτο γκολ μόλις στο 2′. Είκοσι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν δύο ακόμα λάθη, τα οποία πλήρωσαν! Αρχικά η κακή διαχείριση της “στρογγυλής θεάς” στη μεσαία γραμμή από την Λιντς. Στη συνέχεια η Λέστερ μπήκε στην περιοχή τους, ο Ντένις Πρατ έκανε μια ωραία σέντρα, ο Βάρντι πήρε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ της αντίπαλης ομάδας απέκρουσε. Με τη μπάλα να καταλήγει μέσα στην μικρή περιοχή και την άμυνα των γηπεδούχων η οποία “κοιμήθηκε”, αφού ο αμαρκάριστος Γιούρι Τίλεμανς έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Λιντς προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, ο Ντάλας με μια μακρινή σέντρα έβαλε δύσκολα στον Σμάιχελ, ο οποίος τελικά δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 48′, σε 1-2. Όμως οι “αλεπούδες” έκαναν το 3-1 με τον αρκετά κινητικό καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης Βάρντι στο 76ο λεπτό. Τα γκολ του διπλασίασε ο Τίλεμανς που μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα έκανε το τελικό 4-1 και έτσι πήρε το βαθμολογικό τρίποντο.

Η Λέστερ έφτασε τους 15 βαθμούς στο αγγλικό πρωτάθλημα ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 10.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Λιντς: Μελιέ, Άιλινγκ, Κοχ, Κούπερ, Ντάλας, Σάκλετον, Κλιχ, Κόστα, Φερνάντεζ, Χάρισον και Μπαμφορντ.

Λέστερ: Σμάιχελ, Τζάστιν, Φοφάνα,  Φουχς, Τόμας, Μεντί, Πρατ, Τίλεμανς, Μπαρνς, Βάρντι και Ολμπράιτον.