Τα γκολ της 10ης αγωνιστικής στην Premier League (video)

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στην κορυφή της Premier League σε μια αγωνιστική όπου πέραν του ντέρμπι του «Άνφιλντ» θα μείνει αξέχαστη για τα ευρεία νίκη της Λέστερ στο Σαουθάμπτον και την εκτός έδρας νίκη της Τσέλσι στο Μπέρνλι.

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στην κορυφή της Premier League σε μια αγωνιστική όπου πέραν του συναρπαστικού ντέρμπι του «Άνφιλντ» θα μείνει αξέχαστη για τα ευρεία νίκη (9-0) της Λέστερ στο Σαουθάμπτον και την σημαντική εκτός έδρας νίκη της Τσέλσι (4-2) στο Μπέρνλι.

Στο Λίβερπουλ, οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ νίκησαν με 2-1 την Τότεναμ παρότι η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με τον Κέϊν στο 1ο λεπτό. Ο Χέντερσον ισοφάρισε στο 52΄κι ο Σαλάχ με εκτέλεση πέναλτι στο 75’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

«Χαμένη» της αγωνιστικής η Άρσεναλ παρότι προηγήθηκε νωρίς στο Λονδρέζικο ντέρμπι επί της Κρίσταλ Πάλας χάρις τα γκολ του Παπασταθόπουλου (7’) και Νταβίντε Λουίς (9’).
Με πέναλτι μείωσε ο Λούκα Μιλιβόγιεβιτς στο 32’ και ο Αγιού στο 52΄έκανε το τελικό 2-2.

Nίκη – ανάσα για την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ στο Νόριτς σε ένα ματς όπου οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν με τον Μακ Τόμιναϊ στο 22’ – αυτό ήταν το υπ’ αριθμόν 2000 γκολ της Γιουνάϊτεντ στην Premier League – κι έκανε το 0-2 με τον Ράσφορντ στο 30’ ενώ ως τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε δύο εκτελέσεις πέναλτι των Ράσφορντ και Μαρσιάλ.
Στο 73ο λεπτό ο Μαρσιάλ έκανε το 0-3 για να μειώσουν τα «καναρίνια» στο 88ο λεπτό με τον Χερνάντες στο τελικό 1-3.

Λίβερπουλ – Τότεναμ  2-1  (52’ Χέντερσον, 75’ Σαλάχ πεν. – 1’ Κέϊν)

Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 2-2 (7’ Παπασταθόπουλος, 9’ Νταβίντε Λουίς – 32’ Μιλιβόγιεβιτς πεν., 52’ Αγιού)

Νόριτς – Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ  1-3 (88’ Χερνάντες – 22’ Μακ Τόμιναϊ, 30’ Ράσφορντ, 73’ Μαρσιάλ)

Νιούκαστλ – Γουλβς 1-1  (37’Λάσελες – 69’ Τζόνι Κάστρο)

Μπέρνλι – Τσέλσι 2-4
(Ροντρίγκες 86’, Μακ Νιλ 89’ – Πούλισιτς 22’, 45’,56’, Γουίλιαμ 58’)

Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 3-0 (46’ Στάριτζ, 65’ Ντε Μπρόϊνε, 70’ Γκιουντόγκαν)

Μπράϊτον – Έβερτον 3-2 (15’ Γκρος, 80’ Μπόπαϊ πεν., 91’ Ντιν αυτ. – 20’ Γουέμπστερ αυτ., 74’ Κάλβερ-Λιούιν)

Γουέστ Χαμ – Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ  1-1 (44’ Σνόντγκρας – Λα Μουσί 69’)

Γουότφορντ – Μπόρνμουθ 0-0

Σαουθάμπτον – Λέστερ 0-9  (19’, 39’, 57’ Πέρες, 45’, 58’ Βάρντι,  17’ Τέλεμανς, 85’ Μάντισον)