Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 1-2 : Ώθηση ωριμότητας στη μοναξιά της κορυφής! (highlights)

Σημαντική η νίκη της Τότεναμ με 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας με αυτογκόλ του Γουόρντ (53') πλασέ του Σον (66') ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο 94' ο Αγιού

Δεν ήταν εύκολο το ματς στο «Σέλχαρστ Παρκ» καθώς η Κρίσταλ Πάλας, μια ομάδα που δεν είχε σκοράρει στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια, μέχρι να ανοίξει το σκορ από αυτογκόλ του αρχηγού της Τζόελ Γουόρντ ήταν ζωηρά «μέσα» στις θετικές διεκδικήσεις του ματς!
Στο πρώτο ημίχρονο πρωτοπόρος της Πρέμιερ Λιγκ ξεκίνησε καλά, χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Μάντισον στο 16’ αλλά αυτή η καλή διάθεση σταδιακά ξεθύμανε δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Χόντσον να πιστέψει σε κάτι πέρα από μια αξιοπρεπή αντίσταση.
Στα τελευταία 5-10 λεπτά του πρώτου μέρους, με πέντε διαδοχικά κόρνερ που πέρασαν αναξιοποίητα, οι γηπεδούχοι πίεσαν όπως έκαναν στο ξεκίνημα της επανάληψης ώσπου να φτάσουμε στη φάση του 53ου λεπτού που έδωσε ανάσες στην Τότεναμ καταρρακώνοντας το ηθικό των αντιπάλων της!
Ο Μάντισον δοκίμασε μια δυνατή παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του αμυντικού και αρχηγού της Κρίσταλ Πάλας Τζόελ Γουάρντ για να καταλήξει στα δίχτυα.
Με καλύτερη διάθεση και λιγότερα άγχη οι «Σπερς» έφτιαχναν πιο εύκολα τις επιθέσεις τους στη συνέχεια για να φτάσουμε στο 66’ όταν από ωραίο ξεδίπλωμα απ’ τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Κορεάτη Σον ο οποίος από κοντά έκανε το 0-2… Η Κρίσταλ Πάλας έβαλε πείσμα στα τελευταία λεπτά φθάνοντας σε ένα γκολ από τον Αγιού στο 94ο λεπτό, δίχως να προχωρήσει σε κάτι πέρα από αυτό αν και παίχθηκαν άλλα 4 λεπτά πέραν των οκτώ των καθυστερήσεων όπως τις όρισε ο διαιτητής Άντι Μάντλεϊ (!)
Το ματς κάπου εκεί διάγραψε το ίχνος του στην ιστορία με την ομάδα του Ποστέκογλου ώριμη και ρεαλιστική να πιάνει το +5 στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ περιμένοντας το Σαββατοκύριακο ποιος από τα σημαντικά ματς στο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής θα μπορέσει να μείνει όσο γίνεται πιο κοντά της!