Μπράιτον – Μπρέντφορντ 2-0: Ανάσα για τους «γλάρους»!

Η Μπράιτον νίκησε την Μπρέντφορντ με γκολ από το πρώτο μέρος και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από 11 αγωνιστικές!

Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ είχε να κερδίσει από τις 19 Σεπεμβρίου και οι ισοπαλίες την κρατούσαν μακριά από την ουρά, παίρνοντας πλέον ακόμα μεγαλύτερη απόσταση. Η Μπρέντφορντ έχασε μετά από 2 αγώνες και δεν ανησυχεί ιδιαίτερα για την παραμονή, αν και δεν έχει νίκη εκτός έδρας πέντε αγωνιστικές.

Η Μπράιτον πίεσε από την αρχή και δικαιώθηκε ανοίγοντας το σκορ στο 35ο λεπτό, όταν ο Εμπουέπου βρήκε με ωραία πάσα τον Τροσάρ και αυτός νίκησε τον Φερνάντεθ με λόμπα.

Επτά λεπτά αργότερα ο Μοπέ πήρε την μπάλα από τον Μόντερ και έκανε το 2-0 με τρομερό φαλτσαριστό σουτ.

Η Μπρέντφορντ προσπάθησε στο β’ και είχε ευκαιρίες, όμως ο Σάντσεθ έσωσε αρκετές φορές την εστία του κρατώντας το μηδέν.

Μπράιτον (Πότερ): Σάντσεθ – Λάμπτι, Γουέμπστερ, Μπερν, Κουκουρέγια – Εμπουέπου, Λαλάνα (84′ Γκρος) – ΜακΆλιστερ (84′ Αλζάτε), Μόντερ, Τροσάρ (46’ Oυέλμπεκ) – Μοπέ.

Μπρέντφορντ (Φρανκ): Φερνάντεθ – Πίνοκ, Γιάνσον, Μπεχ – Κανός, Μπαπτίστ, Νόργκααρντ, Γένσεν, (46’ Ονιέκα) Τόμπσον (66’ Γκόντος)- Εμπεμό (41’ Ουισά), Τόνι.