Γούλβς-Μπράιτον 2-1: Νίκη με ανατροπή για τους “Λύκους” (hls)

O Γκίμπς-Γουάϊτ με γκολ στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης υπέγραψε την εντός έδρας νίκη της Γούλβς επί της Μπράϊτον που προηγήθηκε στο σκορ.

Η ομάδα του Σάντο Εσπίριτο πήρε δίκαια τη νίκη και επί του παρόντος βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς. Την επόμενη σεζόν δεν θα συμμετάσχει σε κάποια Ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Γκίμπς-Γουάϊτ, ο οποίος με γκολ στο 90′ λύτρωσε τους γηπεδούχους. Να σημειωθεί πως αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ για φέτος στη Premier League.

Η Μπράιτον ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό. Το τέρμα σημείωσε ο Ντανκ με δυνατή κεφάλια, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε στο 53′, λόγω ενός επικίνδυνου μαρκαρίσματος. Στην συνέχεια οι “Λύκοι” αντέδρασαν. Στο 76ο λεπτό ισοφάρισαν αρχικά με τον Τραορέ και στο 90′ διαμόρφωσαν το τελικό 2-1 με τον Γκίμπς-Γουάϊτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γουλβς: Σοάρες, Βιτίνια, Ποντένσε, Πατρίσιο, Νέβες, Μουτίνιο, Κίλμαν, Χόβερ, Γκίμπς-Γουάϊτ, Κόντι, Αΐτ Νούρι

Μπράϊτον: Σάντσες, Γουάιτ, Γουέλμπεκ, Γουέμπστερ, Τροσάρντ, Μοπάι, Γκρός, Ντανκ, Μπέρν, Μπισούμα, Γιαχανμπακίσι