Με θρίαμβο για τον… θρίαμβο

Για 64 λεπτά η Άστον Βίλα προβλημάτιζε τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Ίτιχαντ» ωστόσο το γκολ του Τζέκο απελευθέρωσε την ομάδα του που έφτασε στο θριαμβευτικό 4-0 και θέλει έστω ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Γούεστ Χαμ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Οι «χωριάτες» έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Πελεγκρίνι, ωστόσο τα πάντα τέλειωσαν στο 64′, όταν ο Τζέκο πήρε την ασίστ από τον Ζαμπαλέτα και έγραψε το 1-0. Ένα πανομοιότυπο γκολ από τον Βόσνιο οκτώ λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και πλέον τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Το σόου των τελευταίων λεπτών, είχε πρωταγωνιστές τους Γιόβετιτς και Τουρέ, που σκοράροντας σε 89′ και 90’+3′ αντίστοιχα διαμόρφωσαν το τελικό 4-0. Ο Ιβοριανός μάλιστα πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ ξεκινώντας την κούρσα του πίσω από τη σέντρα και πλασάροντας εύστοχα τον Γκούζαν.

Η Σίτι ανέβηκε έτσι στους 83 βαθμούς (Λίβερπουλ 81) και θέλει έστω και ισοπαλία την Κυριακή κόντρα στη Γουέστ Χαμ στο Μάντσεστερ για να κατακτήσει το δεύτερο πρωτάθλημα στα τελευταία τρία χρόνια.

Τέλος στην υπόθεση σωτηρία-υποβιβασμός έβαλε η Σάντερλαντ. Το φοβερό φινάλε της ομάδας του Πογιέτ στο πρωτάθλημα, συνεχίστηκε με νίκη 2-0 επί της Γουέστ Μπρομιτς.

Κόλμπακ (13′) και Μπορίνι (31′) ήταν οι σκόρερς για τις «μαυρόγατες» που έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, ανέβηκαν στους 38 βαθμούς και εξασφάλισαν την παραμονή τους. Το ίδιο ισχύει και για τη Γουέστ Μπρομ, με τις Νόργουιτς, Φούλαμ και Κάρντιφ να παίρνουν το δρόμο του υποβιβασμού.