Ισπανία-Πορτογαλία 1-1: Βαθμός με Όρτα! (hls)

Η φιναλίστ του 2021, χαμένη από τη Γαλλία, Ισπανία έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 με την κάτοχο του 2019 Πορτογαλία στη Σεβίλλη για τον 2ο όμιλο της 1ης κατηγορίας του Nations League και μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της στον όμιλο με Ελβετία και Τσεχία.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήταν καλύτερη από την Πορτογαλία στο πρώτο μέρος και με το γκολ του Μοράτα από πάσα του Σαράμπια σε αντεπίθεση για σεμινάριο στο 25΄ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 1-0 απέναντι στην χωρίς Ρονάλντο φιλοξενούμενη ομάδα.

Η Πορτογαλία αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και αφού έχασε κλασική ευκαιρία με τον Λεάο στο 59΄ ισοφάρισε σε πάσα του Κανσέλο με τον Όρτα σε 1-1 στο 82′.

Πέμπτη σερί ισοπαλία και 10η στα 14 τελευταία ματς!