Φιλαδέλφια – Πόρτλαντ 1-2 : Κόρνερ, γκολ και πρόκριση (vid)

Δυο κόρνερ... δύο γκολ για το Πόρτλαντ και πρόκριση στον τελικό της MLS. Νίκησε 2-1 την Φιλαδέλφια και θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του.

Το ματς χαρακτηρίστηκε ως η εμπειρία απέναντι στα νιάτα από τους Αμερικανούς. Η εμπειρία νίκησε.

Η ομάδα του Τζοβάνι Σαβαρέσε ήταν καλύτερα προετοιμασμένη και μπήκε δυναμικά στο γήπεδο. Πίεσε από την αρχή και προηγήθηκε γρήγορα.

Από κόρνερ του Λόρια ο Εμπομπίς νίκησε εύκολα τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το 1-0 (13′). Ακολούθησε μονόλογος του Πόρτλαντ που σταμάτησε μόνο από τον τερματοφύλακα Μπλέικ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Φιλαδέλφια είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς κέρδισε πέναλτι αλλά ο Σέρζιο Σάντος ήταν άστοχος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Φιλαδέλφια να προσπαθεί να πιέσει αλλά να αφήνει χώρους στην άμυνα. Ο τερματοφύλακας Μπλέικ άντεξε με τρεις σημαντικές επεμβάσεις ως το 70ο λεπτό.

Προδόθηκε ξανά από τους αμυντικούς του σε μια στημένη φάση. Από κόρνερ του Βάλερι, η πρώτη κεφαλιά του Ζούπαριτς βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον ξεχασμένο Μπλάνκο που με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Φιλαδέλφια μείωσε στο 85′ με γκολ του Βόουτεν ο οποίος νίκησε τον Κλαρκ από κοντά αλλά δεν βρήκε άλλη φάση αν και τα ρισκάρε όλα στο φινάλε.

Το ματς έληξε 2-1 και το Πόρτλαντ θα διεκδικήσει το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του στην MLS.