Los Angeles FC – Philadelphia Union: Πήρε τον τίτλο το L.A. με… σωτήρα τον Μπέιλ! (hls)

Mετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, τον καλύτερο των τελευταίων δεκαετιών στις ΗΠΑ, η ομάδα του Los Angeles FC κατάκτησε τον τίτλο του MLS Cup, επικρατώντας 3-0 στα πέναλτι της μαχητικής Philadelphia Union (2-2 η κανονική διάρκεια, 3-3 η παράταση).

“Σωτήρας” για τους Πρωταθλητές ήταν ο Γκάρεθ Μπέιλ , ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 7ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης και με κεφαλιά στο 128 έστειλε το ματς στα πέναλτι!

Στον τελικό που έγινε στην έδρα τoυ Los Angeles FC (λόγω της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο), οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Ακόστα. Η ομάδα από τη Φιλαδέλφεια ισοφάρισε στο 59ο λεπτό με τον Γκαζντάγκ, ενώ ο Μουρίγιο στο 83ο λεπτό έκανε το 2-1.

Ο Έλιοτ στο 85′ ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η ομάδα από το Λος Άντζελες έμεινε με δέκα παίκτες στο 116′, καθώς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας τους, Μαξίμ Κρεπό και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ στο 124′ με τον Έλιοτ.

Όμως ο Μπέιλ με κεφαλιά έδωσε… ανάσα στην ομάδα του και το τέρμα που σημείωσε στο 128′ έστειλε τον τελικό στα πέναλτι.

“Ήρωας” για το Los Angeles FC ήταν ο τερματοφύλακας Τζον ΜακΚάρθι, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή μετά την αποβολή του Κρεπό.

Ο 30χρονος γκολκίπερ έπιασε δύο πέναλτι και το Los Angeles FC κατάκτησε το πρώτο MLS Cup στην ιστορία του και έγινε μόλις η έκτη ομάδα που έκανε το νταμπλ!

Στην απομονή του πρωταθλήματος παραβρέθηκε και ο θρύλος του ΝΒΑ, Μάτζικ Τζόνσον, ο οποίος είναι εκ των μετόχων της νέας πρωταθλήτριας του MLS.