Καθάρισε δύσκολα η Παρί

Με 2-0 πέρασε από την έδρα της Ρεν η Παρί Σεν Ζερμέν για την 31η αγωνιστική της Ligue 1, επαναφέροντας τη διαφορά της στους επτά βαθμούς από τη Μαρσέιγ. Μπήκε τετράδα η Νις, σημαντική νίκη για Νανσί.

Η ομάδα του Αντσελότι προηγήθηκε στο 56′ με τον Μενέζ, φτάνοντας στο τελικό 0-2 μόλις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με σκόρερ τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς η Νις πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Τουλούζ με 4-3.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό με τον Μποτάκ αλλά η Τουλούζ απάντησε με τον Μπεν Γέντερ στο 8′ και πήρε προβάδισμα με τον Καπουέ στο 19′. Παρόλα αυτά οπ Μποτάκ ξαναχτύπησε στο 40′ στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το γκολ του Τσβίτανιτς έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους αλλά ο Μπεν Γέντερ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ισοφάρισε στο 90ο λεπτό σε 3-3 κι ενώ πρώτα η Τουλούζ είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αχαμαντά.

Ένα λεπτό μετά το γκολ του Μπεν Γέντερ αποβλήθηκε ο Μποσετί για τη Νις, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό το γήπεδο «πάγωσε» βλέποντας τον Ανίν να γράφει το τελικό 3-4 και να στέλνει τη Νις στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 51 βαθμούς.

Σπουδαία νίκη για τη Νανσί που επικράτησε 1-0 της Τρουά με γκολ του Γκρανιέ στο 67′ και παρά το ότι παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, μείωσε τη διαφορά της στον έναν βαθμό από τις Ρεμς και Εβιάν που είναι οι επόμενες στη βαθμολογία.