Στρασμπούρ – Ρενς 3-1: Βήμα παραμονής με ανατροπή (highlights)

Η Στρασμπούρ βρέθηκε πίσω, αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα και κέρδισε τη Ρενς, που έπαιζε ένα ημίχρονο με δέκα.

Αλσατοί, έμειναν αήττητοι για τέταρτο σερί ματς και ξέφυγαν 10 πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ρενς, επέστρεψε στις ήττες μετά από τέσσερις αγωνιστικές και έχασε έδαφος στη μάχη της Ευρώπης.

Οι γηπεδούχοι, ξεκίνησαν δυνατά, με ευκαιρίες των Γκαμεϊρό και Σισοκό, όμως στο 8′, η Ρενς αιφνιδίασε, όταν οι δύο Ιάπωνες, Ιτό και Νακαμούρα, συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να κάνει σέντρα από δεξιά και τον δεύτερο να σκοράρει με κεφαλιά.

Τα πράγματα όμως διαφοροποιήθηκαν αρκετά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με αναγκαστικές αλλαγές των δύο ομάδων, να έχουν διαφορετική συνεισφορά στο ματς.

Για τους γηπεδούχους, στο 41′ ο τραυματίας Ντιαρά, έδωσε τη θέση του στον Σεμπά και αυτός στη δεύτερη επαφή του με την μπάλα, ανατράπηκε από τον Αγκμπαντού, κέρδισε πέναλτι και ο Γκαμεϊρό ισοφάρισε από τη «βούλα» στο 44′.

Αντίθετα, για τους φιλοξενούμενους, η αλλαγή λόγω τραυματισμού στο 23′ (Κονέ αντί Ατανγκανά) έκανε ζημιά, καθώς ο νεοεισελθών, με δύο γρήγορες κίτρινες, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο β’, η Στρασμπούρ ήταν έτσι απόλυτη κυρίαρχη και έκανε την ανατροπή.

Στο 50′, ο Μπακουά, εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο στόπερ Σιλά, βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή για το 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 83′ με τον Ντιούφ να λέει «όχι» στον Περέν, ενώ στο 90+2′, ο Ντιακιτέ αστόχησε από την περιοχή, αποτυγχάνοντας να ισοφαρίσει, στη μοναδική φάση των φιλοξενούμενων στο β’.

Έτσι, δευτερόλεπτα αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στην άμυνα, δύο αλλαγές του Βιεϊρά συνεργάστηκαν, ο Αλί έδωσε πάσα στον Ντιόν και αυτός με ωραίο πλασέ, έγραψε από κοντά το τελικό 3-1.

Στρασμπούρ (Βιεϊρά): Μπελααρούς – Σιλά (77′ Ντουκουρέ), Περέν, Σο – Γκιλμπέρ, Σάντος, Σισοκό (85′ Ντιόν), Ντελέν – Μπακουά (85′ Ντεμινγκέ), Γκαμεϊρό, Ντιαρά (41′ Σεμπά, 76′ Αλί).
Ρενς (Στιλ): Ντιούφ – Φοκέ (62′ Ακιέμε), Αγκμπαντού, Αμπντελχαμίντ, Ντε Σμετ – Ιτό (62′ Κουντού), Ατανγκανά (23′ Κονέ), Ρίτσαρντσον, Νακαμούρα (79′ Ντιακόν) – Καντρά (80′ Φοφανά)- Ντιακιτέ.