Νις-Μονπελιέ 1-2: Ελεύθερη πτώση για τους Νισουά (highlights)

Η Μονπελιέ πέρασε από την Κυανή Ακτή, πήρε τρίποντο-ανάσα στην προσπάθεια παραμονής, διευρύνοντας το αρνητικό σερί της Νις.

Η Μονπελιέ πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Νις στην εκκίνηση της 25ης αγωνιστικής της Ligue 1, επικρατώντας με 2-1 με αποτέλεσμα να κάνει άλμα προς τη 12η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Τοντιμπό να πετυχαίνει αυτογκόλ στο 10ο λεπτό μετά το κόρνερ του Σαβανιέ, αλλά σχεδόν με τη σέντρα οι Νισουά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπογκά.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μέσω VAR ορθώς δόθηκε πέναλτι υπέρ της Μονπελιέ για χέρι του Λαμπόρντ, με τον Σαβανιέ να ευστοχεί στο 43′ και να διαμορφώνει το τελικό 1-2, αφού στο δεύτερο μέρος παρά τις προσπάθειές της η γηπεδούχος ομάδα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Πλέον η Νις παραμένει στους 40 βαθμούς και κινδυνεύει να βρεθεί εκτός 5άδας, με την κρίση εντός του 2024 να επιτείνεται, καθώς έχει συγκεντρώσει μόλις 5 βαθμούς.