Κλερμόν – Μαρσέιγ 1-5: Κάτι αλλάζει στη Μασσαλία… (highlights)

Η Μαρσέιγ πανηγύρισε μόλις την δεύτερη νίκη της μακριά από το Βελοντρόμ και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Η Μαρσέιγ με τον Γκασέ στο πάγκο της πλέον έχει τρία στα τρία σε όλες τις διοργανώσεις. Μετά τη Σαχτάρ και τη Μονπελιέ, νίκησε την ουραγό του πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 6η θέση της κατάταξης. Από την αρχή μέχρι το τέλος, αν εξαιρέσουμε ένα μικρό κακό διάστημα, ήταν κυρίαρχη σε όλο τον αγώνα και για πρώτη φορά έβαλε 5 γκολ σε ένα παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε ο ζεστός Εντιαγέ (0-1, 23ο λεπτό), η Κλερμόν έπαιξε πέντε λεπτά και ισοφάρισε με τον Μπουτόμπα (1-1, 53ο λεπτό), ο Ομπαμεγιάνγκ με διπλή προσπάθεια σκόραρε και αυτό για 2η σερί αγωνιστική και έφτασε τα 9 στη Ligue 1 (1-2, 59o λεπτό), ο Κλος έδωσε αέρα δύο τερμάτων με ωραίο σουτ (1-3, 67ο λεπτό) για να κλειδώσει το ματς. Άλλα δύο γκολ βρήκε η Μαρσέιγ από αναπληρωματικούς, ο Βραζιλιάνος Ενρίκε έβαλε το πρώτο του στη Γαλλία (1-4, 80ο λεπτό) και στις καθυστερήσεις ο νεαρός Μουμπάνια διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-5, 92′).