Χάβρη – Ρεν 0-1: Μόνο νίκες στο νέο έτος και τώρα Μιλάνο (highlights)

Η Ρεν νίκησε στη Χάβρη λίγο πριν ταξιδέψει στο Μιλάνο για το ευρωπαϊκό ραντεβού με την Μίλαν.

Η Χάβρη καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο μπήκε με τρομερό ενθουσιασμό και είχε δοκάρι μόλις στο 12ο λεπτό. Ο Βέλγος Τεάτ σε ένα από τα χειρότερα ημίχρονα της καριέρας του παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μανταντά…και λίγο αργότερα ο Μπαγιό νικήθηκε σε πλάγιο τετ α τετ από τον βετεράνο αρχηγό της Ρεν. Μια τελική η Ρεν σε 45 λεπτά με τον Ντουέ.

Άλλαξε συμπεριφορά η Ρεν και παρουσιάστηκε πιο σοβαρή στην επανάληψη. Είχε δοκάρι στο 49ο λεπτό με τον Καλιμουεντό και με την συμπλήρωση μιας ώρας κατάφερε να σκοράρει με τον Μπουριζό (0-1, 60ο λεπτό). Το 6ο γκολ του Μπουριζό στην σεζόν έκανε την διαφορά και κράτησε αήττητη την ομάδα του Στεφάν μέσα στο 2024. Η Χάνρη το πάλεψε προς το τέλος προσπαθώντας να πάρει ένα βαθμό όμως έμεινε στο μηδέν παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Έλσνερ. Δεύτερη σερί νίκη για τη Ρεν εκτός έδρας με το 2-3 στη Λιόν. Η Ρεν ανέβηκε στην κατάταξη 7η προσπερνώντας τη Ρενς και τη Μαρσέιγ.