Ρεν-Μονπελιέ 2-1: Αν και αγχώθηκε στο τέλος, πήρε το “τρίποντο” (highlights)

Η Ρεν αν και μετέτρεψε μια εύκολη νίκη σε αγχώδη επικράτηση, τελικά επιβλήθηκε 2-1 της Μονπελιέ και μείωσε σε 2 βαθμούς τη διαφορά της από την 6η θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Τεριέ, ένα γκολ που μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR. Η Μονπελιέ είχε παθητικό ρόλο και η Ρεν είχε καλές στιγμές με Τεριέ και Τεάτ, με το 1-0 να μένει στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου η Ρεν κέρδισε πέναλτι με τον Μινκαρελί να ανατρέπει τον Ντουέ και τον Καλιμουεντό να κάνει εύκολα το 2-0 από την άσπρη βούλα. Σαβανιέ και Κουλιμπαλί απείλησαν τον Μαντνατά αλλά χωρίς επιτυχία, με τον Μπουριγκό να απαντά στις ευκαιρίες για την Ρεν.

Στο 65′ ο Γκουιρί σκόραρε αλλά ο VAR ακύρωσε το γκολ ως οφ σάιντ για να κάνει το 2-1 στο 73′ ο Σαβανιέ και να δώσει νέο ενδιαφέρον σ’ ένα ματς που έμοιαζε τελειωμένο.

Και πάλι ο Σαβανιέ είδε τον Μαντντά να διώχνει σε κόρνερ την προσπάθειά του, ενώ στο 78′ σωστά ακυρώθηκε γκολ του Καραμό, καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Η Μονπελιέ έμεινε χαμηλά απέχοντας 3 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.