Ναντ – Μπρεστ 0-2: Υψηλές πτήσεις για τους…«πειρατές»! (highlights)

Η Μπρεστ συνεχίζει τις καλές τις εμφανίσεις στην Ligue 1, παίρνοντας τη νίκη εκτός έδρας απέναντι στην Ναντ.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής η Μπρεστ πέρασε νικηφόρα από Ντε Λα Μπουζουάρ, επικρατώντας με 2-0 της Ναντ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερα καλές ευκαιρίες αν και ο ρυθμός ήταν καλός από αμφότερες ομάδες.

Ναντ και Μπρεστ παρουσίασαν καλύτερο θέματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 50 ο Μανιετί άνοιξε το σκορ για τους «πειρατές» 0-1, με το πρώτο φετινό του γκο.

Ο Μαρλάν τρία λεπτά αργότερα απείλησε για τη Ναντ με το σουτ του να περνάει άουτ.

Η ομάδα του Ρουά πέτυχε και δεύτερο γκολ με κοντινή προβολή του Μουνιέ στο 57. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες καλές, όπως με τον Μοχάμεντ στο 72 ενώ στο 78, ο Σατριάνο έχασε απίστευτη ευκαιρία να κάνει το 3-0 καθώς νικήθηκε από τον Λαφόν.

Στο 93 οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Αμπλίν, το γκολ όμως ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του βίντεο από τον διαιτητή, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ του Μοχάμεντ στον Λαλά.

Ναντ: Λαφόν, Καστελέτο(58΄Σεντόνς), Τσεμέρτ, Παλουά, Μερλάν(83΄Χατζάμ), Αουγούστο(58΄Μαρκίνιος), Τσιριβέγια, Μολέ, Σισοκό(72΄Αμπλίν), Σιμόν, Μοχάμεντ

Μπρεστ: Μπιζότ, Λοκό, Μπρασιέ, Σαρντονέ, Λαλά, Μανιετί(71΄Μαρτίν), Λες Μελού, Καμαρά(65 Ντουμπιά), Λε Ντουαρόν, Μουνιέ(71΄Σατριάνο), Ντελ Καστίγιο(64΄Περέιρα Λάγκε)