Μετς -Στρασβούργο 0-1: Πήρε το ντέρμπι με Ντιαρά! (highlights)

Το Στρασβούργο πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Μετς.

Η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μετς και έσπασε το αήττητο που είχε η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι εντός έδρας για σχεδόν ένα χρόνο κια παράλληλα πήρε το ντέρμπι μισους Λωραίνης – Αλσατίας

Στο πρώτο ημίχρονο το Στρασβούρο είχε τον έλεγχο της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ωστόσο η Μετς, ήταν εξαιρετική στην άμυνα και δεν της επέτρεψε να απειλήσει. Αντίθετα, η ομάδα του Μπόλονι, είχε δύο σουτ, με Κουακό και Σαμπαλί, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους στο δευτερο ημίχρονο, χωρίς φυσικά να ξεχάσουν τα αμυντικά τους καθήκοντα.

Η πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή ήρθε στο 70 με τον Ουντόλ να δοκιμάσει τα ανταννακλαστικά του Σελς. Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 83 με τον Ντιαρά, μετά από εξαιρετική ασίστ του Άντζελο!

Ο Μπόλονι, άλλαξε διάταξη από 4-2-3-1 σε 3-5-2, ωστόσο η ομάδα του δεν μπόρεσε να σκοράρει για να ηττηθεί για πρώτη φορά μετά από σχεδόν ένα χρόνο, όταν τότε είχε χάσει από την Γκινγκάμπ με 6-3 τον Σεπτέμβριο του 2022.

Μετς: Ουκιντζά, Κουαό(86΄Τετέ), Ερέλ, Καντέ, Ουντόλ, Ζαν Ζακ, Εντοράμ, Ασορό(78΄Βαν Ντεν Κέρκοφ), Καμαρά(63΄Αττά), Σαμπαλί(63΄Μπαγέ), Εστουπινιάν(63΄Ελισόρ).

Στρασβούργο: Σελς, Ντελέν, Περέν, Νιαμσί, Σενάγια, Ντιαρά, Ντουκουρέ, Μπακουά(Μουανγκά), Ντεμινγκέ(68΄Μοτίμπα), Άντζελο(85΄Ντιόν), Εμεγκά(95΄Γκιλμπέρτ)