Ρεν – Ρενς 3-0: Από το Βέλγιο με αγάπη (hls)

Η Ρεν επέστρεψε στις νίκες και ξαναμπήκε γερά στο κάδρο των ευρωπαϊκών εισιτηρίων. Σκόρερ οι Βέλγοι Ντοκού και Τεάτ.

Καταιγιστική η Ρεν στο πρώτο 20λεπτο έκανε άνω κάτω την άμυνα της Ρενς και πέτυχε δύο γκολ. Ο Βέλγος Ζερεμί Ντοκού έδωσε το προβάδισμα μόλις στο 9ο λεπτό (1-0) και ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (19ο λεπτό, 0-2). Ο νεαρός Ουγκοτσούκβου θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του του σκορ στο 32ο λεπτό όμως η εξαιρετική του προσπάθεια σταμάτησε στο δοκάρι. Ακίνδυνη η Ρενς με μια φάση σε 45 λεπτά και την ευκαιρία του Μουνέτσι.

Η Ρενς αλλάζει συμπεριφορά και σύστημα με τριάδα στην άμυνα και αρχίζει και απειλεί την εστία του Μανταντά. Το γκολ όμως του Τεάτ «σκοτώνει» τους φιλοξενούμενους και το ματς τελειώνει στο 68ο λεπτό (3-0). Ένα λεπτό νωρίτερα είχε δοκάρι ο Μπουριζό με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Ρεν επιστρέφει στις νίκες μετά από δύο κολλητές ήττες και φτάνει τους 53 βαθμούς προσπερνώντας Λιλ και Λιόν, ενώ η Ρενς μένει στους 47 και χάνει έδαφος στη μάχη της Ευρώπης μετά την μόλις 6η φετινή της ήττα, 3η εκτός έδρας.