Ο καλπασμός των Βρετόνων

Η Λοριάν προσπαθεί να παραμείνει στην κατηγορία κι αυτό έγινε αφορμή ισοφάρισης ρεκόρ 62 χρόνων

Η Σεντ Ετιένβρέθηκε την 31η αγωνιστική να προηγείται με σκορ 2-0 της Λοριάν στο Μουστουάρ μόλις στο 22ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ανατρέψουν τους οιωνούς που είχαν «βαρύνει» την ατμόσφαιρα στην κερκίδα πετυχαίνοντας μια τεράστια ανατροπή που σταμάτησε στα έξι γκολ.

Ήταν η πρώτη φορά μετά τις 3 Οκτωβρίου 1959 στο Σαμπιονά που ομάδα κατάφερε έχοντας μείνει πίσω στο σκορ με 2-0 να επικρατήσει με διαφορά τουλάχιστον τεσσάρων τερμάτων. Τότε ήταν η Ρενς που είχε νικήσει τη Μπορντό με σκορ 8-2.

Η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ «γύρισε το διακόπτη» πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο κι ήταν ασταμάτητη σημειώνοντας για δεύτερη φορά στην ιστορία της στο Σαμπιονά μισή ντουζίνα γκολ. Παράλληλα ήταν η πρώτη φορά που έφτασε στη νίκη έχοντας μείνει πίσω στο σκορ μετά το Φεβρουάριο του 2021, με την ίδια αντίπαλη και τότε.

Στο ματς με τους «στεφανουά» μόλις για τρίτη φορά στην ιστορία της Λοριάν δύο ποδοσφαιριστές της πέτυχαν από τουλάχιστον δύο γκολ. Τερέμ Μοφί και Ιμπραχίμα Κονέ οδήγησαν τους «μπακαλιάρους» με δύο γκολ έκαστος, κάτι που δεν είχαν δει οι οπαδοί της ομάδας μετά το Νοέμβριο του 2009 με πρωταγωνιστές τότε κόντρα στη Μπουλόν τους Κέβιν Γκαμερό, Μαραμά Βαϊρουά.

Για τον Τερέμ Μοφί μάλιστα τα είκοσι ένα (21) τέρματα που έφτασε με τη Λοριάν τον κατατάσσουν πλέον μεταξύ των κορυφαίων σκόρερ της ομάδας στην ιστορία της στο Σαμπιονά, όντας στην πέμπτη θέση. Ιδού η λίστα…