Ligue 1: Τα στιγμιότυπα της 27ης αγωνιστικής (hls)

Η Νις έκανε τη νίκη της 27ης αγωνιστικής ημέρας στη γαλλική Ligue 1, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της πρωτοπόρου Παρί Σεν Ζερμέν και βρέθηκε μόνη στη δεύτερη θέση, ενώ η τρίτη Μαρσέιγ έχασε έδαφος λόγω της ήττας της από τη Μονακό

Η μεγάλη κερδισμένη της 27ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue 1 ήταν η Νις! Νίκησε 1-0 στην έδρα της την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν και έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 49 βαθμούς, καθώς η Μαρσέιγ, τρίτη πλέον στον πίνακα με 47 βαθμούς, ηττήθηκε εντός έδρας 0-1 από τη Μονακό. Η Ρεν νίκησε 2-0 την Ανζέ και είναι μόνη στην τέταρτη θέση με 46 βαθμούς, αφού η πέμπτη πλέον Στρασμπούρ έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Σταντ Ντε Ρενς και έχει 44 πόντους.

Λοριάν-Λιόν 1-4

Η ομάδα του Μπος, καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 6΄ ,με τον Φεβρ να πανηγυρίζει το πρώτο γκολ με τη φανέλα της Ολιμπίκ (μεταγραφή από την Μπρεστ) για να κάνει το 2-0 με τον Ντεμπελέ στο 26′ και να γυρίσει στα τρίποντα και την ευρωπαϊκή τροχιά μετά την εντός έδρας ήττα από την Λιλ. O Mοφί μείωσε σε 2-1 στο 58′ για να κάνει το 3-1 ο Εκαμπί στο 59′. To 4-1 o Φεβρ στο 78′. Η Λοριάν, νικήτρια με 1-0 της Μπρεστ την προηγούμενη αγωνιστική, γνώρισε την 13η ήττα και έμεινε στους 24 βαθμούς.

Νις-ΠΣΖ 1-0

Μετά την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου η Νις είχε για τρίτη φορά φέτος την Παρί Σεν Ζερμέν μπροστά της. Στο κύπελλο τον Ιανουάριο το ματς έληξε 0-0 και η Νις προκρίθηκε στα πέναλτι… Τον Δεκέμβρη στο πρωτάθλημα πάλι 0-0. Οι Παριζιάνοι δίχως τον Μπαπέ (τιμωρημένος) και τον Χακίμι (αναρρώνει από τραυματισμό) δεν ρίσκαραν πολλά στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις με καλύτερη το τετ-α-τετ του Ντι Μαρία στο οποίο ήταν άστοχος (9′). Στο δεύτερο ημίχρονο η μοναδική αξιόλογη φάση ήρθε στο 88ο λεπτό και έκρινε το ματς, με τον Άντι Ντελόρ να κάνει το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Λανς-Μπρεστ 0-1

Ένα γκολ του Φρανκ Ονορά στο 59ο ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα στη Λανς και την Μπρεστ, υπέρ των φιλοξενούμενων. Με αυτή τη νίκη η Μπρεστ ανέβηκε στους 35 βαθμούς στη μέση της βαθμολογίας, ενώ η Λανς έχασε πολύτιμο έδαφος στην κορυφή, μένοντας στους 40 πόντους.

Σεντ Ετιέν-Μετς 1-0

Η Σεντ Ετιέν νίκησε 1-0 τη Μετς στο «Ζοφρουά Γκισάρ» για την 27η αγωνιστική της Ligue 1. Ήταν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, ανάμεσα σε δύο ομάδες που μάχονται για την σωτηρία. Οι γηπεδούχοι βγήκαν από την γραμμή του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν, έχοντας μάλιστα μόλις ένα γκολ στα έξι τελευταία τους ματς. Το «χρυσό γκολ» για τους «Στεφανουά» σημείωσε στο 52ο λεπτό ο Μπουανγκά με ωραίο γυριστό σουτ μετά από σέντρα του Σακό.

Μπορντό-Τρουά 0-2

Η Τρουά ευτύχησε να προηγηθεί με αυτογκόλ του Πουσέν στο 28ο λεπτό και “κλείδωσε” τη νίκη στο 85′ με γκολ του Μοτίμπα. Μάλιστα, η Τρουά ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κονέ στις καθυστερήσεις, όμως δεν κινδύνεψε.

Ρεν-Ανζέ 2-0

Με νίκη, την τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς, συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Ρεν, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Ανζέ. Ο Μπουριζό στο 33′ και ο Λαμπόρντ λίγο πριν το φινάλε (87′) σημείωσαν τα γκολ των νικητών.

Ναντ-Μονπελιέ 2-0

Με σκορ 2-0 επιβλήθηκε η Ναντ της Μονπελιέ, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την απώλεια βαθμών κόντρα στη Μετς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 69ο λεπτό με τον Κόλο Μουανί και “καθάρισαν” το παιχνίδι στις καθυστερήσεις του αγώνα με σκόρερ τον Γκέμπελς.

Ρενς-Στρασμπούρ 1-1

Η Στρασμπούρ πέταξε δύο βαθμούς στη βορειοανατολική Γαλλία και έμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας κάτω από τη Ρεν. Στο πρώτο ημίχρονο δοκίμασε αρκετές φορές σουτ έξω από την περιοχή, αλλά κανένα δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Ραΐκοβιτς. Η Σρασμπούρ άνοιξε το σκορ με τον Μπελγκάρ, που νίκησε τον Ραΐκοβιτς με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή (0-1, 69ο λεπτό), όμως, η Ρενς ισοφάρισε από το πουθενά, με τις αλλαγές του Όσκαρ Γκαρθία να συνεργάζονται, με το στημένο του Κοσσοβάρου, Ζένελι, και την προσπάθεια του Σουηδού, Καζούστ, που πέτυχε το παρθενικό του γκολ στη Ligue 1 (1-1, 84ο λεπτό).

Λιλ-Κλερμόν 4-0

Η Λιλ συνέτριψε 4-0 την νεοφώτιστη Κλερμόν και με την 11η νίκη στη σεζόν και δεύτερη σερί επέστρεψε για τα καλά σε ευρωπαϊκή τροχιά, με 42 βαθμούς, μετά από 27 αγωνιστικές στη Γαλλία. Το 1-0 έκανε ο Μπαμπά στο 3΄ και το 2-0 ο Ντέιβιντ, από πάσες του Σάντσες και τα δυο γκολ! Το 3-0 πέτυχε ο Τσελίκ στο 84΄, για να κλείσει το σκορ ο Ζέγκροβα στο 90΄. Η Κλερμόν έπαιζε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαμέντ στο 68′.

Μαρσέιγ-Μονακό 0-1

Η Μονακό νίκησε τη Μαρσέιγ με 1-0 στο Βελοντρόμ και με την 11η νίκη στη σεζόν και πρώτη από το 2017 στο γαλλικό νότο επέστρεψε για τα καλά σε ευρωπαϊκή τροχιά. Η ομάδα του Κλεμάν άνοιξε το σκορ με τον Μάρτινς, μετά από απίθανη πάσα του Μπεν Γιεντέρ στον Φόλαντ, που είχε δοκάρι στο 59′. Η Μαρσέιγ ήταν αποκαρδιωτική και γνώρισε δεύτερη σερί ήττα εντός έδρας, για να μείνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.