Χρυσός βαθμός της Τουλούζ με Μονακό

Σε συναρπαστικό στην εξέλιξή του παιχνίδι Τουλούζ και Μονακό πήραν από έναν βαθμό μένοντας σε ισοπαλία με σκορ 3-3.

Η Μονακό προηγήθηκε στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο με τον Λόπες. Η Τουλούζ πίεσε υποχρέωσε σε παθητικό ρόλο τη Μονακό στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και δικαιώθηκε με την ισοφάριση στο 24ο λεπτό.

Οι παίκτες του Ζαρντίμ πήραν και πάλι προβάδισμα στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου με δεύτερο γκολ του Λόπες στο πρωτάθλημα, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Γιόβετιτς στο δοκάρι.

Στο 72’ ο Γιόβετιτς πέτυχε το 3-1 για τη Μονακό, όμως τρία λεπτά αργότερα ο διαιτητής Μιλόν καταλόγισε (αυστηρό) πέναλτι για μαρκάρισμα του Γκλικ στον Σανογκό. Ο Ντελόρ με το 5ο εφετινό του γκολ διαμόρφωσε το 2-3 και ο Σανογκό έδωσε στην ομάδα του τον πολυπόθητο βαθμό με δικό του τέρμα στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο βαθμός δεν αφήνει καθόλου ικανοποιημένη την αήττητη στα τελευταία 12 παιχνίδια εκτός έδρας Μονακό, ενώ είναι πολύ σημαντικός για την Τουλούζ που απέχει 2 από την επικίνδυνη ζώνη.