Εύκολο βράδυ για Σεβίλλη

Η Σεβίλλη δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στη Μάλαγα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία νίκη που τους έφερε στην τέταρτη θέση με 39 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 36ο λεπτό ο Μπάκα ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 68ο λεπτό ο Σουάρεζ από ασίστ του Κολομβιανού επιθετικού.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Έλτσε πανηγύρισε σπουδαία νίκη κόντρα στη Λεβάντε με 1-0 και κατάφερε να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ζόναθας στο δωδέκατο μόλις λεπτό αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του αυτή τη σπουδαία νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το έκτο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νταβίντ Ναβάρο ενώ στο βασικό σχήμα βρέθηκε ο Λουκάς Βύντρα.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 17 πόντους και πλέον βρίσκονται στη 15η θέση μαζί με τη Χετάφε ενώ η Λεβάντε έμεινε στη 18η θέση με 16 βαθμούς.