Βιγιαρεάλ – Κάντιθ 2-0: “Κλείδωσε” την 5άδα, αγωνία για την παραμονή (hls)

Αποθέωση πριν το ματς για τον Πέπε Ρέινα που στα 40 του έπαιξε το τελευταίο του παιχνίδι με την φανέλα της Βιγιαρεάλ μπροστά στο κοινό της ομάδας του.

Χωρίς να δυσκολευτεί η Βιγιαρεάλ του Κίκε Σετιέν επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ και ουσιαστικά “κλείδωσε” την 5η θέση στο πρωτάθλημα αφήνοντας πίσω της την Μπέτις. Η Κάντιθ έκανε πάρα πολλά λάθη, τα πλήρωσε και δεν κατάφερε σε κανεάν σημείο της αναμέτρησης να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στους γηπεδούχους.

Με την ήττα αυτή η ομάδα του Σέρτιζιο συνεχίζει να ζει την αγωνία της παραμονής στην κατηγορία καθώς η διαφορά παραμένει ικανή… εξαφανιστεί και να μπλέξει για τα καλά.

Το 1-0 έγινε από τον Τζάκσον στο 20ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης, ύστερα από απίθανο λάθος του Εσπίνο, έκανε το 2-0 στο 2ο λεπτό του έξτρα χρόνου του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν φάσεις και για τις δύο ομάδες χωρίς καμία όμως να καταφέρει να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.