Αλμερία-Βαλένθια 2-1: Ανάσα” με τη δύναμη της έδρας (hls)

Την όγδοη νίκη στην έδρα της πέτυχε η Αλμερία και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι Ανδαλουσιάνοι επιβλήθηκαν 2-1 της Βαλένθια που παρέμεινε στη διακεκαυμένη ζώνη.

Η Βαλένθια είχε την πρωτοβουλία και τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, δύο με τον Κλάιφερτ (11΄, 33΄) και μία με τον Γκαγιά στο 19ο λεπτό, απέναντι στους Ανδαλουσιάνους που εγκλωβίστηκαν στην πολύ καλή τακτική του Ρουμπέν Μπαράχα και ήταν ακίνδυνοι, με μία δική τους φάση να καταγράφεται, όταν στο 30ο λεπτό ο Ντιακαμπί πρόλαβε και απομάκρυνε ένα επικίνδυνο γύρισμα του Τσούμι.

Στην επανάληψη η Αλμερία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται 2-0 με τα γκολ του Μελέρο στο 49ο λεπτό και του Μπάμπιτς στο 58΄. Η Βαλένθια μείωσε με τον Καστιγέχο στο 61ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την 8η σερί εκτός έδρας ήττα της.