Ράγιο Βαγεκάνο – Χετάφε 0-0: “Νίκησε” η άμυνα (hls)

Ράγιο Βαγεκάνο και Χετάφε έμειναν στο 0-0 στο τοπικό ντέρμπι της Μαδρίτης που άνοιξε το πρόγραμμα της 9ης στη Λα Λίγκα

Οι αμυντικοί προσανατολισμοί της Χετάφε αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί από το επιθετικό πνεύμα της Ράγιο Βαγεκάνο. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, παρότι είχαν σε υψηλό ποσοστό την κατοχή της μπάλας δε μπόρεσαν να ενοχλήσουν τον τερματοφύλακα της ομάδας του Κίκε Φλόρες. Εν αντιθέσει, η καλύτερη στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους με την κεφαλιά του Μακσίμοβιτς που απαίτησε έξοχη επέμβαση από τον Ντιμιτριέφσκι.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η καθοριστική φάση του ματς, ήταν εκείνη του 52ου λεπτού με τον Νταβίντ Σορία να εξουδετερώνει το πέναλτι του Όσκαρ Τρέχο. Ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων κέρδισε τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης, καθώς σε ένα ματς που η Χετάφε δε δέχθηκε πολλές φάσεις θα μπορούσε να ηττηθεί από τη “λευκή βούλα”.