Μακριά από τη νίκη μετά το «Καραϊσκάκης»

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς μετά από αυτό της Τρίτης στο Φάληρο για το Τσάμπιονς Λιγκ, η Ατλέτικο δεν βρήκε το δρόμο προς τη νίκη, μένοντας στο 2-2 με τη Θέλτα στη Μαδρίτη.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκπληκτικό τρόπο, χάρη στην έμπνευση του Ερνάντεζ στο 19′. Ο Χιλιανός επιθετικός υποδέχθηκε τη μακρινή μπαλιά από τον Πλάνας και γέρνοντας το κορμί του μπροστά βρήκε τη μπάλα με φοβερό τακουνάκι στέλνοντάς τη στα δίχτυα του εμβρόντητου Μόγια για το 0-1.

Οι παίκτες του Σιμεόνε απάντησαν γρήγορα και στο 31′ έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μιράντα έπειτα από ασίστ του Κόκε ενώ τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο ο Γοδίν έκανε το 2-1.

Ωστόσο το πέναλτι του Νολίτο στο 53′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με την ομάδα της Γαλικίας να παίρνει πολύτιμο βαθμό στο «Βιθέντε Καλδερόν» και να φτάνει έτσι τους 6, έχοντας τρεις ισοπαλίες στη σειρά.

Η Ατλέτικο από την άλλη ανέβηκε στους 8 αλλά υπολείπεται έναν της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα που έχει ματς λιγότερο.