Πλησίασε την εξάδα η Θέλτα

Η Θέλτα επικράτησε με 3-2 της Ρεάλ Μπέτις για την 21η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η Θέλτα επικράτησε με 3-2  της Ρεάλ Μπέτις για την 21η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Στο -2 από την έκτη Σεβίλλη οι γηπεδούχοι, στους 27 πόντους έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Ιάγκο Άσπας να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, γράφοντας το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο 57’ ο Γκόμεζ διπλασίασε τα τέρματα για την Θέλτα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 71’ χάρη σε γκολ του Σέρτζιο Λεόν, αλλά ο Άσπας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ οχτώ λεπτά αργότερα ανέβασε την διαφορά στα δυο τέρματα. Η Μπέτις το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με εκτέλεση πέναλτι του Γκουαρδάδο.