Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2: Διπλό με εικόνα… τίτλου (hls)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Σοσιεδάδ στη χώρα των Βάσκων, όμως έχασε με τραυματισμό τον Καρίμ Μπενζεμά.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρήκε χώρους σε ανοιχτό γήπεδο με όπλο την ταχύτητα του Βινίσιους που είχε δύο τελικές στα πρώτα 20 λεπτά, στα χέρια του τερματοφύλακα Ρεμίρο.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Βινίσιους και Ροντρίγκο είχαν τις στιγμές των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που η Σοσιεδάδ επιχείρησε να νικήσει τον Κουρτουά πρώτα με σουτ του Γιανουζάι στο 21′ και στη συνέχεια με τον Οϊαρθάμπαλ ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η “Βασίλισσα” σκόραρε δύο φορές στην επανάληψη, πρώτα με τον Βινίσιους να αξιοποιεί την πάσα του Γιόβιτς στο 47′ και στη συνέχεια με τον Βόσνιο να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά στη σεζόν στο 57ο λεπτό.

Τραυματίας αποχώρησε στο πρώτο ημίχρονο ο Μπενζεμά.