“Πυροβόλησε” τη Χετάφε επτά φορές

Η Ατλέτικο Μαδρίτης διέσυρε τη Χετάφε με 7-0 και διατηρήθηκε σε απόσταση μίας νίκης από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης διέσυρε τη Χετάφε με 7-0 και διατηρήθηκε σε απόσταση μίας νίκης από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Το ντέρμπι ήταν παράσταση για ένα ρόλο, καθώς οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή φτάνοντας έτσι σε μία εύκολη επικράτηση.

Ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ για την Ατλέτιο στο 26, ενώ στο 37′ ο Λόο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος τους. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τη Χετάφε στο 41′  όταν ο Βαλέρα αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα.

Ο Βίγια πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο 49′ κάνοντας το 3- και τρία λεπτά αργότερα ο Γκαρσία ανέβασε το δείκτη το σκορ στο 4-0. Στο 69′ ήταν η σειρά του Κόστα να πανηγυρίσει και στο 78′ ο Βίγια πέτυχε το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Λόπες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.