Ιωνικός για άνοδο, Ασπρόπυργος με… ανάσες (video)

Προβάδισμα για το ένα από τα δύο εισιτήριο της ανόδου, από την Football League έχει ο Ιωνικός καθώς νίκησε εύκολα με  τον Ολυμπιακό Βόλου με 2-0. Στα άλλα ματς της ημέρας, Ασπρόπυργος - Καλαμάτα 1-0. Καβάλα - Ιάλυσος 3-0

Σημαντικό προβάδισμα για το ένα από τα δύο εισιτήριο της ανόδου, από την Football League στην 2η κατηγορία έχει ο Ιωνικός καθώς νίκησε εύκολα με  τον Ολυμπιακό Βόλου με 2-0 χάρη στα τέρματα του Κρητικού (16’) και του Κουλικούρδη (32’) -παραμένοντας τρεις βαθμούς κάτω από την πρωτοπόρο ομάδα των Τρικάλων (43) και με τρεις περισσότερους (40)  από την 3η της βαθμολογίας ομάδα της Ιεράπετρας (37).
Κομβικής σημασίας, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε, το παιχνίδια της Ιεράπετρας με τα Τρίκαλα.
Βήμα σωτηρίας έκανε η Ένωση Ασπροπυργιακού/Δόξας νικώντας με 1-0 την Καλαμάτα με την κεφαλιά του Ζγκούρι στο 50ο λεπτό.
Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου είχε τις ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα χάνοντας καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και τώρα πλέον έμεινε στους 18 πόντους, έξι κάτω από τη ζώνη της παραμονής!
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Καβάλα νίκησε με 3-0 Ιάλυσο με τα γκολ των Πέτρου Ορφανίδη (31’), Καζαντζίδη (53’) και του Σκαθαρούδη (59’) κρατώντας την ομάδα της Ρόδου σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση.