6ος Όμιλος: Ξεκάθαρο φαβορί οι Δανοί (hls)

Η Δανία έκανε πάρτυ στο υποτιθέμενο ντέρμπι με την Αυστρία την οποία διέλυσε εκτός έδρας με 4-0. Εύκολες νίκες και για την Σκωτία με 4-0 απέναντι στα Φαρόε και το Ισραήλ με 4-1 στην Μολδαβία.

ΑΥΣΤΡΙΑ – ΔΑΝΙΑ        0-4

Το ντέρμπι του έκτου ομίλου στην Βιέννη δεν είχε τελική προσπάθεια εντός εστίας στο πρώτο ημίχρονο. Δύο ομάδες που έπαιξαν καλή άμυνα, δεν ρίσκαραν και έφτασαν στο ημίχρονο δίκαια στο 0-0.

Στο 55ο λεπτό μπήκε στο γήπεδο ο Σκοβ Όλσεν (55′) και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε μετά από ασίστ του Ντιλέινι για να δώσει προβάδισμα στους Δανούς. Από εκεί και πέρα οι Αυστριακοί κατέρρευσαν.

Η Δανία πέτυχε τρία γκολ σε έντεκα λεπτά με τους Μέλε (63′), Χόιμπιεργκ (67′) και Σκοβ Όλσεν (74′) έφτασε στο τρία στα τρία στον όμιλο και είναι από τώρα ξεκάθαρο φαβορί για την πρώτη θέση και την πρόκριση.

Αυστρία (Φόντα) : Α. Σλάγκερ – Ιλσάνκερ (65′ Λαζάρο), Τράουνερ (82′ Πος), Ντράγκοβιτς – Λάινερ, Ζάμπιτσερ, Ξ. Σλάγκερ (74′ Κάρα), Ούλμερ (82′ Φριντλ) – Μπάουμγκαρτνερ, Άλαμπα, Κάλαϊτζιτς (82′ Γκρίμπιτς)

Δανία (Χιούλμαντ) : Σμάιχελ – Βας (77′ Λάρσεν), Κιάερ, Κρίστενσεν, Μέλε – Ντιλέινι (77′ Νόργκαρντ), Χόιμπιεργκ – Μπρέιθγουεϊτ (77′ Ντόλμπεργκ), Έρικσεν, Πόουλσεν (55′ Σκοβ Όλσεν) – Βιντ (65′ Άντερσεν)

ΣΚΩΤΙΑ – Ν. ΦΑΡΟΕ    4-0

Με το γκολ του ΜακΓκιν (7′) οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν γρήγορα στην Γλασκώβη. Έχασαν πολλές ευκαιρίες για δύο και τρία γκολ αλλά πρέπει να ευχαριστούν τον τερματοφύλακα Γκόρντον που σταμάτησε τον Χέντρικσον (16′) και πήγαν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 1-0.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Σκωτσέζοι έδιωξαν το άγχος με άλλο ένα γκολ του ΜακΓκιν ο οποίος έκανε το 2-0 (53′). Με το γκολ του έγινε ο 23ος παίκτης στην ιστορία της χώρας με διψήφιο αριθμό τερμάτων (10).

Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Τσε Άνταμς (60′), προσωπικό γκολ το πρώτο του με την φανέλα της Σκωτίας ενώ από σέντρα του Ρόμπερτσον ο Φρέιζερ με κεφαλιά πέτυχε το τέταρτο γκολ των παικτών του Κλαρκ.

Σκωτία (Κλαρκ) : Γκόρντον – Χάνλεϊ, ΜακΤόμινεϊ, Τίρνι (79′ ΜακΚένα) – Φρέιζερ (79′ Πάλμερ), ΜακΛέιν, ΜακΓκρέγκορ (73′ Φλεκ), ΜακΓκιν, Ρόμπερτσον – Ντάικς (68′ Νίσμπετ), Άνταμς (73′ ΜακΜπέρνι)

Ν. Φαρόε (Έρικσον) : Νίλσεν – Ρόλαντσον, Γ. Βάτναμαρ, Νάτεσταντ (76′ Μπάλντβινσον), Ντάβιντσεν – Σ. Βάτναμαρ (69′ Γιοχάνεσεν), Χάνσον, Αντρέασεν (69′ Κ. ‘Ολσεν), Χέντρικσον – Όλσεν (58′ Γιόνσον), Εντμούντσον (76’ Βάτνσνταλ)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ – ΙΣΡΑΗΛ    1-4

Οι Μολδαβοί βρήκαν πρώτοι γκολ στο παιχνίδι στο Κιζινάου. Ο Τίμπι έκανε λάθος για τους Ισραηλινούς και ο Καρπ βρέθηκε στην ιδανική θέση για το 1-0 (29′). Το ημίχρονο όμως έληξε ισόπαλο 1-1 με τον Ζάχαβι να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις σε ένα ωραία δουλεμένο γκολ από τους Ισραηλινούς.

Στο 50ο λεπτό άλλαξε το ματς. Ο Νικολαέσκου αποβλήθηκε μετά από αψιμαχία με τον Τάχα. Οι Ισραηλινοί πίεσαν και άμεσα προηγήθηκαν 2-1 με σκόρερ τον Σόλομον (57′). Ο Νταμπούρ στο 64ο λεπτό μετά το λάθος του Κοσέλεφ έκανε το 3-1 και ο Νάτχο έκλεισε το σκορ στο 66ο λεπτό υπογράφοντας το τελικό 4-1.

Μολδαβία (Μπόρντιν) : Κοσέλεφ – Μπόλοχαν (80′ Ντουμπραβάνου), Επουρεάνου, Άρμας – Γιάρνταν, Καρπ (62′ Ντράγκαν), Ράτσα (79′ Ιόσιποϊ), Κογιοκάρι (72′ Κότογκοϊ), Ρεάμπτσουκ – Πλάτιτσα, Νικολαέσκου

Ισραήλ (Ρούτενσταϊνερ) : Μαρσιάνο – Άραντ, Τάχα (58′ Άμπου Φάνι), Τίμπι (70′ Αμπού Χάνα) – Ντάσα (70′ Χαζίζα), Νάτχο, Σόλομον, Πέρετς, Μεναχέμ (46′ Λάβι) – Νταμπούρ, Ζάχαβι (79′ Βάισμαν)