Παγκόσμιο Κ17: Γερμανία – Γαλλία ο μεγάλος τελικός

Η Γερμανία με την Γαλλία θα αναμετρηθούν στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου κυπέλλου Κ17 που διεξάγεται στην Ινδονησία.

Ευρωπαϊκός τελικός στο Παγκόσμιο κύπελλο Κ17 που διεξάγεται στην Ινδονησία. Η Γερμανία θα αναμετρηθεί με την Γαλλία.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 3-3 (4-2 πεν.)

Οι Γερμανοί σε έναν επικό ημιτελικό απέκλεισαν την Αργεντινή στα πέναλτι με 4-2.

Τα πάντσερ προηγήθηκαν με τον εντυπωσιακό Μπρούνερ μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά οι Αργεντινοί γύρισαν το παιχνίδι πριν το ημίχρονο σε 2-1 με γκολ του Ρουμπέρτο (36′, 45+4).

Ανατροπή έκανε και η Γερμανία στο δεύτερο ημίχρονο με νέο γκολ του Μπρούνερ (58′) και τέρμα του Μόερστεντ (69′). Τελικά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με το τρίτο γκολ του Ρουμπέρτο το ματς έληξε 3-3 και οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι Αργεντινοί αστόχησαν σε δύο πέναλτι με τους Μασταντουόνο και Ετσεβερί. Οι Γερμανοί ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 4-2.

Οι Γερμανοί δεν έχουν κατακτήσει το τρόπαιο ποτέ και μόνο μια φορά έχουν βρεθεί σε τελικό, το μακρινό 1985 στην πρώτη διοργάνωση στην ιστορία όταν και ηττήθηκαν από τη Νιγηρία με 2-0 ως Δυτική Γερμανία τότε.

ΓΑΛΛΙΑ – ΜΑΛΙ 2-1

Μια κόκκινη κάρτα άλλαξε τα δεδομένα στον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα σε Γαλλία και Μάλι.

Το Μάλι ήταν μπροστά στο σκορ και καλύτερο στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε με το γκολ του Ιμπραχίμ Ντιαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου σαρανταπενταλέπτου.

Στο 55ο λεπτό όμως αποβλήθηκε ο Σανόγκο και οι Γάλλοι ρίσκαραν για την ανατροπή.

Ισοφάρισαν άμεσα με τον Τιτί (56′) και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Μπουνέμπ (69′). Μέχρι το τέλος πρόσεξαν την άμυνά τους, δέχτηκαν πίεση αλλά κράτησαν το 2-1 και πήραν την πρόκριση στον τελικό.

Οι Γάλλοι έχουν κατακτήσει το τρόπαιο μια φορά, στον μοναδικό τελικό της ιστορίας τους το 2001 όταν νίκησαν τη Νιγηρία με 3-0 με σκόρερς τους Σιναμά-Πονγκόλ, Λε Ταλέκ και Πιέτρ.

Ο τελικός θα διεξαχθεί το Σαββατο 2 Δεκεμβρίου στην Σουρακάρτα.