Moυντιάλ 2022: Προβάδισμα για Αλγερία και Τυνησία

Αλγερία και Τυνησία έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Μουντιάλ κερδίζοντας 1-0 στις έδρες των Καμερούν και Μάλι αντίστοιχα στους πρώτους αγώνες μπαράζ.

Οι Αλγερινοί είχαν αποκλειστεί στη φάση ομίλων στο πρόσφατο Κύπελλο Εθνών Αφρικής στο Καμερούν, αλλά στην επιστροφή τους στη χώρα τα κατάφεραν πολύ καλύτερα και επικράτησαν με γκολ του Σλιμανί στο 40ό λεπτό.

Προβάδισμα και για την Τυνησία που επικράτησε στο Μάλι. Σε ένα ματς που διεξήχθη σε θερμοκρασία 38 βαθμών Κελσίου στο Μπαμακό, αρνητικός πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουσά Σισακό, ο οποίος στο 36ο λεπτό πέτυχε απίθανι αυτογκόλ σε απόπειρα να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε!

Οι επαναληπτικοί διεξάγονται την προσεχή Τρίτη, με το εκτός έδρας ρεκόρ να υπολογίζεται στα μπαράζ της ΦΙΦΑ.

Nωρίτερα, Κονγκό και Μαρόκο είχαν μείνει στο 1-1.