Group H : Βρυχήθηκε η «αρκούδα», παραπάτησαν οι Κροάτες!!

Η Ρωσία νίκησε με 2--1 στη Σλοβενία περνώντας μόνη πρώτη στον 8ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ,. καθώς οι Κροάτες έμειναν στο 2-2 με την Σλοβακία

Σε θρίλερ με φόντο την πρόκριση στο Μουντιάλ, από τον 8ο όμιλο, εξελίχθηκαν τα ματς του Όσιγιεκ στην Κροατία και στο Μάριμπορ της Σλοβενίας όπου η Ρωσία νίκησε με 2-1 στην Σλοβενία, περνώντας μόνη πρώτη στην κορυφή καθώς οι Κροάτες έμειναν στο 2-2 με τη Σλοβακία!

Σλοβενία – Ρωσία 1-2

Οι Ρώσοι μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους και με όπλο το κίνητρο κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντιβέεφ (28’) και τον Ντζικίγια (32’) με εξαιρετικό ανάποδο σουτ.
Κάπως αργά «ξύπνησαν» οι Σλοβένοι, μειώνοντας με τον Ίλισιτς στο 40’.
Στην επανάληψη πίεσαν οι γηπεδούχοι για το κάτι παραπάνω αλλά δεν είχαν τις σωστές επιλογές στην τελική προσπάθεια ενώ ούτε και η Ρώσοι μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, νωρίτερα από το τελικό σφύριγμα, στις αντεπιθέσεις που δημιούργησαν.

Κροατία – Σλοβακία 2-2

Φλύαροι οι Κροάτες στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, «πλήρωσαν» τις χαμένες ευκαιρίες και κάποιες επιπολαιότητες στο γήπεδο, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε για την αξιοπρέπειά της και προηγήθηκε δύο φορές.
Αρχικά με τον Σχράντς στο 20’ και μετέπειτα με τον Χαράσλιν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου κι ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Κράμαριτς για τους γηπεδούχους.
Πιο επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, δίχως να σκοράρουν.
Η Κροατία ισοφάρισε με τον Μόντριτς στο 71’ και πίεσε αρκετά για το γκολ της νίκης που εν τέλει δεν ήρθε ποτέ!

Κύπρος – Μάλτα 2-2 (hls)

Στο φινάλε έχασε την ευκαιρία η Κύπρος να νικήσει τη Μάλτα και να σταματήσει το σερί των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων.
Δύο φορές προηγήθηκε η ομάδα του Κωστένογλου με τους Παπουλή (6’) και Σωτηρίου (80’) για να ισοφαρίσουν οι πεισματάριδες φιλοξενούμενοι με τους Μάσκατ (53’) και Ντε Γκαμπριέλε στο 98’!!