Group G: “Καυτός” Ντεπάι στο 6-0 της Ολλανδίας, λύτρωση στο 99′ για Τουρκία με Γιλμάζ (hls)

Η Ολλανδία με πρωταγωνιστή τον Μέμφις Ντεπάι (σ.σ 2 γκολ και 2 ασίστ) επικράτησε με το βαρύ 6-0 επί του Γιβραλτάρ. Τελικά η Τουρκία λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Μπουράκ Γιλμάζ για το 2-1 κόντρα στη Λετονία. Η Νορβηγία νίκησε με 2-0 το Μαυροβούνιο.

Ολλανδία – Γιβραλτάρ 6-0

Καταιγιστική η Ολλανδία κόντρα στο Γιβραλτάρ για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα προβάδισμα στο σκορ με τον Βρίτζιλ Φαν Ντάικ. Στο 9ο λεπτό ο Μέμφις Ντεπαί εκτέλεσε το κόρνερ, με τον άσο της Λίβερπουλ να πιάνει την κεφάλια στην περιοχή του Γιβραλτάρ για το 1-0.

Δώδεκα λεπτά αργότερα ο παίκτης της Μπαρτσελόνα με τον Ντέιβι Κλάασεν συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον πρώτο να γράφει το 2-0. Οι Ορανιέ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (σ.σ 45+3′) το “αστέρι” των “μπλαουγκράνα” από τα 11 μέτρα διαμόρφωσε το 3-0.

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι επέστρεψε από τα αποδυτήρια η Ολλανδία. Μάλιστα στο 48′ ο Λανκ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Ντέμφρις να κερδίσει στον αέρα τον Μπράντλει για το 4-0.

Ο Ντανζούμα στο 75′ έγραψε και εκείνος με τη σειρά του, το όνομα του στον πίνακα του σκορ και το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Μάλεν με δεύτερη ασίστ του Ντεπάι έντεκα λεπτά αργότερα.

Νορβηγία – Μαυροβούνιο 2-0

Η Νορβηγία με τον Μοχάμεντ Ελιονούσι άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό. Το Μαυροβούνιο έψαχνε χώρους για να ξεκλειδώσει την άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά μάταια. Μάλιστα ο 27χρονος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα του στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους, οι οποίοι παραμένουν στη δεύτερη θέση με 17 βαθμούς.

Λετονία – Τουρκία 1-2

Η Τουρκία μπήκε δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες, ωστόσο δεν ευτύχησε σε γκολ. Αρχικά στο 25ο λεπτό ο Ακτούρκογλου δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο Λετονός γκολκίπερ είπε “όχι”. Ακολούθησαν οι ευκαιρίες των Ουντέρ (29′) και Γιλμάζ (35′), αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το μηδέν στα μετόπισθεν.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ο Μερίχ Ντεμιράλ στο 70′ έκανε το 1-0 για τη Λετονία, στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στο τέρμα της Τουρκίας. Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Ντούρσουν πέντε λεπτά αργότερα. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Τούρκος ποδοσφαιριστής αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή καθώς μόλις είχε περάσει στην αναμέτρηση. Ο Μπουράκ Γιλμάζ στο 90+9 λύτρωσε την ομάδα του από το ύψος του πέναλτι.